CEMAAT OLUN

CEMAAT OLUN

İbni Mesud (ra) diyor ki: “Cemaat olun çünkü o Allah’ın tutunmamızı emrettiği iptir. Cemaat ve itaatte kerih gördüklerimiz ayrılıkta hoşumuza gidenlerden hayırlıdır.”

Cemaat olun çünkü Allah’ın eli cemaatledir. Hadiste: “…ve Allah’ın eli cemaat iledir.” Yani Allah’ın gözetlemesi desteği ve yardımı onlarladır. Onlar koruma altındadır.

Ey mücahidler cemaat olun. Tek takılma ve gruplaşmaktan hoşlanmayın. Mücahidlerin büyük çoğunluğundan ayrılmayın. Hadiste: “Kim ayrılırsa Cehenneme ayrılır” der.

Cemaat olun. Çünkü Allah büyük ibadetlerde cemaat olmayı şart koşmuş; farz namazlar bayram namazları cuma namazı hacc … Bunlar cemaat zaruretini ve tek saf olmanın ehemmiyetini gösterir.

“Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın. Ayrılmayın” (3/103) Kurtubi der ki: “Allah ülfeti/kaynaşmayı emretti ve ayrılığı nehyetti. Çünkü ayrılık helak cemaat ise kurtuluştur.” Cemaat olun

Nebi (sav) şöyle buyurdu: “Allah sizin için 3 şeyden razı oldu ve 3 şeyi kerih gördü {razı olduklarını zikretti} sizin birlikte Allah’ın ipine sarılmanızı ve ayrılmamanızı” Cemaat olun

Tek bir emir altında cemaat olun. Çünkü din namaz kîlanlar için tek imam belirlemiştir. Hareket ve beklemelerde imama uyarlar. İhtilaf ve ayrılıktan korkarlar.

Cemaat olun. Cemaat olup saflarını birleştiren ve Rablerinin ipine sarılan hiç bir kavim yoktur ki izzet ve galibiyet onların olmasın. Ama ayrıldıklarında ise kendilerinden ve düşmanlarından onlara veyl/zillet vardır.

Cemaat olun. Rabbinizin “Sarılın” emrini uygulamak için toplanın. Çekişmeyin yoksa netice Allah’ın dediği gibi olur: “Çekişmeyin yoksa çözülürsünüz ve gücünüz gider” (Enfal:46)

Hatta yemek yerken bile toplanmakla emrolunduk. Hadiste söyle der:”Yemeklerinizde toplanın. Allah’ın adını zikredin. Sizin için bereketlendirilir” Cemaat olun

Cemaat olun Çünkü Allah toplanmanızı sever ve buna çağırır. Düşmanlarınız ise toplanmanızdan hoşlanmaz ve ayrılmanız için uğraşır. Kime dinliyor ve itaat ediyorsunuz?

Cemaat olun. Toplanmanızla işleriniz düzelir. Düşmanınız dağılır. Gücünüz artar. Ümmet etrafınızda toplanır. Din ve dünya işleriniz düzelir.

(…)

 

Cemaat olun. Toplanmakta güç vardır. Cemaat ve toplanmakla nusret gelir.
Oklar biraraya geldiğinde kırılmaz. Ayrıldıklarında teker teker kırılır.

Tüm bunlardan sonra grup komutanları cemaat emirleri grupların askerlerini diyorum ki vallahi siz az bir birleşmenizdeki Allah’ın birliğini gördünüz. Cemaat olun.

Allah için birleşmeye ve tam sarılmaya yönelin ve sonra Allah’ın nusreti ve tahmin edemediğiniz fetihleri bekleyin.. Cemaat olun