MUSLİH ULYANİ’NİN TUTUKLANMASI HAKKINDA

MUSLİH ULYANİ’NİN TUTUKLANMASI HAKKINDA
“Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh.

Şu anda sahada Şam ehli arasında meydana gelen olaylar ve Heyet mi yoksa Ahrar mı kimin haklı olduğu konusunda detaylara girmeyeceğim. Olaylar birbirine girmiş bulunmakta.

Bölgede bulunuş nedenim ertelenmeyecek randevulardan birisini yerine getirmekti. Şu dönemde sağda solda meydana gelen sorun ve ihtilafları çözmek için yoldaydık. Ahrar’ın hacizlerinden birisinden geçerken seferberlik halinde olduklarını gördüm. Beni durdurdular ve “kime tabisin?” diye sordular. Onlara Muslih Ulyani olduğumu söyledim. Hacizde bulunan kişi, “Geçiş yasak, aşağı in!” dedi. Arabadan aşağı indim ve “ne istiyorsunuz?” diye sordum. Benim kim olduğumu öğrendikten sonra haciz mesulü bana tam olarak şunu söyledi:

“Niçin şeyh bizim askerlerimizi kaldırıyorsunuz?”

Ben de haciz mesulüne, “Sizin askerlerinizi kaldıran kimdir?” dedim.

Mesul: Siz Heyet. Siz şer’iler Heyet’e beyat ettiniz…” Burada o kişinin benim kim olduğumu kesin olarak bildiğini anladım.

Haciz mesulü: “Arabayı ve silahlarını alın!” Bizi arkada bulunan emnilerin arabasına aldılar kendileri de önde silahlarıyla bekliyorlardı.

Tutuklama mı ağırlama mı?

Hakikaten bu tasarrufa ve daha önce benzeri görülmemiş şekilde şer’ilere karşı bu cürete çok şaşırdım. Özellikle silahlarımızı ve arabamızı almalarına. Bize adeta savaş suçlusu ya da milis muamelesinde bulundular. Merkeze ulaştık ve bölge emiri Ebu Abdurrahman el-Gab gelene kadar bekledik. Ona bölgede bulunuş nedenimin sorunları halletmek olduğunu bildirdim. Haciz mesulünün tasarruflarından o da hoşnut olmadı. Şeyh Ebu Abdurrahman el-Gab ya da Fadıl el-Ukal’ın benim tutuklanmamı emrettikleri bilgisi doğru değildir. Olanlar haciz mesulünün şahsi tasarruflarından ibaretti.

Emirlere şunu söylemek istiyorum: Kendim için üzülmedim. Ancak hacizlerin davetçilere karşı cüretine üzüldüm. Askerlerinizi emirlere saygı ile terbiye etmenizden daha çok davetçilere saygı duyma üzere yetiştirin.  Vesselam.”

MUSLİH ULYANİ’NİN RESMİ TELEGRAM KANALI: @AL_SHAM3

09.03.2017